- Írta: Patai József
- Találatok: 253
A cikk szerzője: Lengyel István
A Magyar Sakkszövetség 2025.04.12-13-án 20 csoportban rendezte meg Budapesten, a Semmelweis Egyetem Nagyvárad Téri Elméleti Tömbjében, az Országos Egyéni Sakk Diákolimpia versenyeit, ahol Nógrád Vármegye 13 csoportban volt képviselve minimum egy versenyzővel.
A 19 megye és Budapest legjobbjai vehették részt az országos versenyen úgy, hogy az előző évektől eltérően idén már csak a megyei BAJNOK sakkozók indulhattak az Amatőr és Versenyzői kategóriákban. Így is szép számú gyereksereg gyűlt össze a két nap során, köztük számos olyan sakkozó, aki többször is szerepelt már a különféle korcsoportos nemzetközi versenyeken. Az általános színvonalra nem lehetett panasz, különösen a középiskolai Versenyzői fiú és lány kategóriákban. Aki idáig eljutott, az büszkén képviselhette iskoláját, megyéjét, egyesületét!
NYÍLT kategória:
Szombaton összesen 227 sakkpalánta 8 fordulóban, RAPID tempójú játszmákban, mérte össze tudását a NYÍLT kategóriában (F1-F2-L1-L2). Megyénként a legjobb három-három versenyző szerzett jogot ebben a kategóriában az országos döntőn való indulásra, csoportonként 55-60 fő.
Megyénket itt 9 ifjú sakkozó képviselte, és az elvárásoknak megfelelően teljesített szinte mindenki.
Az F2 kategóriában kiemelkedően szerepelt a karancslapujtői Bogár Bence, (Istvanovszki Martin FIDE-mester korábbi tanítványa), aki két egymást követő vereségből felállva 4.5 pontot szerzett 8 partiból.
Nagyon szépen játszott, és 3-3 ponttal zárta a nem kis megterhelést jelentő maratoni csatát Hegedűs Koppány, Balog Nimród és Juhász Szonja Csenge.
Eredmények NYÍLT ktg.:
F1 [59 fő]: 57. Borda Márton 2 pont (Zsigmond Király Ált. Isk. Pásztó), 58. Szakos Márton Benedek 2
pont (II. János Pál Pápa Kat. Ált. Isk. Bátonyterenye), 59. Romhányi Bálint 1 pont (Mocsáry Antal Ált. Isk. Karancslapujtő);
F2 [60 fő]: 23. Bogár Bence 4,5 pont (Mocsáry Antal Ált. Isk.), 46. Hegedűs Koppány 3 pont
(Mocsáry Antal Ált. Isk.), 51. Balog Nimród 3 pont (Zsigmond Király Ált. Isk.);
L1 [54 fő]: 50. Szeles Eszter 2 pont (Magyar Szentek Római Katolikus Ált. Isk. Pásztó), 54. Szalai Blanka (Mocsáry Antal Ált. Isk.);
L2 [54 fő]: 44. Juhász Szonja Csenge 3 pont (Mocsáry Antal Ált. Isk.);
|
Bogár Bence |
Kecskés Anna |
AMATŐR és VERSENYZŐI kategória
Vasárnap került sor az AMATŐR (173 induló) és a VERSENYZŐI (150 induló) kategóriák 8-8
csoportjának küzdelmeire, változatlan helyszínen, de csak 7 fordulóval! A bajnoki címek és
helyezések eldöntése volt a verseny fő célja ezen a napon is, ahol az eső hat helyezett oklevél, a
dobogósok érem+oklevél, a bajnkok pedig érem+oklevél+serleg díjazásban részesültek.
AMATŐR kategória:
Megyénket itt 5 versenyző képviselte.
A nógrádiak közül legeredményesebben az 5. helyen végző Mede Marcell (S.t. Uzoni Gimn.) szerepelt, aki a versenyben fordulóról fordulóra, veretlenül az élbolyban haladt, de a dobogóról a záró fordulóban, drámai küzdelem után, hajszállal lecsúszott.
Nagyon eredményesen szerepelt Kecskés Anna (Mocsáry) is, aki 4 pontjával a legjobb 10-ben zárt!
![]() |
Mede Marcell Balra: Darvas József |
Eredmények – AMATŐR ktg.:
F3 [24 fő]: 20. Kállay Csongor Zoltán 2,5 pont (Salgótarjáni Gagarin Ált. Isk.);
F4 [25 fő]: Nem volt nógrádi induló;
F5 [22 fő]: 5. Mede Marcell 4,5 pont (Uzoni Péter Gimnázium Salgótarján);
F6 [25 fő]: 22. Rozgonyi Roland Dávid 2,5 pont (Nógrád Vármegyei SZC Táncsics Mihály Techn. Salgótarján);
L3 [25 fő]: Nem volt nógrádi induló;
L4 [19 fő]: Nem volt nógrádi induló;
L5 [20 fő]: 9. Kecskés Anna 4 pont (Mocsáry Antal Ált. Isk.);
L6 [13 fő]: 9. Tóth Eszter Petra 3 pont (Mikszáth Kálmán Gimnázium Pásztó);
VERSENYZŐI kategória:
Nógrád megyét itt 4 versenyző képviselte.
Ebben a kategóriában valamennyi nógrádi versenyző erőn felül teljesített, és az elvárásokat teljesítette, ill. néhol túlszárnyalta, a csoportok erősségét figyelembe véve, a helyezési számoktól függetlenül!
Kovács Veronika dobogós 3. helyezése az utolsó fordulóban hiúsult meg. Elpártolt tőle a szerencse.
Eredmények – VERSENYZŐI ktg.:
VF3 [21 fő]: Nem volt nógrádi induló;
VF4 [23 fő]: Nem volt nógrádi induló;
VF5 [25 fő]: 20. Darvas József 3 pont (Nógrád Vármegyei SZC Stromfeld Aurél Tecn. Salgótarján);
VF6 [21 fő]: 15. Huszár András 3 pont (Mikszáth Kálmán Gimnázium Pásztó);
VL3 [17 fő]: Nem volt nógrádi induló;
VL4 [18 fő]: Nem volt nógrádi induló;
VL5 [11 fő]: 8. Kovács Rebeka Zsófia 3 pont (Madách Imre Gimnázium Salgótarján);
VL6 [14 fő]: 7. Kovács Veronika 3,5 pont (Salgótarjáni TSE, Neumann János Gimn.-Techn. [Eger]);
Az Országos Sakk CSAPAT Diákolimpia küzdelmei 2025.05.30.-06.01. között lesznek megrendezve Szombathelyen az ALSÓS, FELSŐS, és KÖZÉPISKOLÁS kategóriákban.
- Írta: Patai József
- Találatok: 211
Az utóbbi két évtized legnagyobb volumenű salgótarjáni versenyét sikerült megrendeznünk március 22-én a Gerelyes Endre Művelődési Házban. A Magyar Sakkszövetség és a város önkormányzatának támogatásával, több sakkszerető ember szervező munkájának eredményeképpen valósult meg ez a nagyszerű esemény, amelyen négy csoportra osztva összesen 69-en ültek asztalhoz, hogy összemérjék sakktudásukat. A két gyerekcsoport mellett a nemzetközi rapid értékszámszerző "A" csoportban is sok fiatal indult, így összességében a mezőny mintegy kétharmadát ifjúsági és gyermek korúak alkották, ami összhangban van az országos versenysorozat alapeszméjével.
![]() |
A verseny rangját emelte az ünnepélyes megnyitó is, amelyen Krejcsi Bálint, Salgótarján polgármestere, Barna Nándor a Heves és a Nógrád megyei Sakkszövetség elnöke és Klenóczky Sándor a Salgótarjáni TSE elnöke mondott rövid beszédet.
Rengeteg díjjal vártuk a résztvevőket. A négy csoport első három helyezettjein túl minden csoportban további négy-négy kategóriában volt meghirdetve a díjazás. Egy-két kategóriában végül nem volt induló, de a serlegek, érmek, oklevelek, könyvek és kiadványok szinte mind gazdára találtak.
Sok vendégünk volt a megyén kívülről is, ennek ellenére nagy örömünkre mind a négy csoportot az egyesületünkhöz tartozó, salgótarjáni, vagy környékbeli nyerte meg.
A legmagabiztosabb teljesítményt a tíz éves Hegedűs Koppány nyújtotta, aki a legkisebbek csoportjának 7/7-tel, azaz százszázalékos teljesítménnyel lett a győztese. A nagyobb gyerekeknél már izgalmasabb volt a vetélkedés, de utolsó fordulóbeli győzelmével Kállay Csongor lett a befutó. Mindkét gyermek egyesületünknél pallérozódik, úgy tűnik, eredményesen.
|
A főcsoport első három helyezettje (balról): |
A nagyobb gyerekek csoportja (C). Az első táblán jobbra Kállay Csongor. |
A versenyengedély nélküli felnőttek és 15 év felettiek csoportjában korábbi oktatónk, éltáblásunk fia, a régóta a csapatunkba várt Mede Marcell izgalmas csatában lett aranyérmes. A versenysakkozók csoportjában a Kékesi SE és a mi színeinkben is versenyző Görcsi Gábor FIDE-mester egy parti kivételével tökéletes játékot nyújtott és megnyerte a főversenyt. Dobogón végzett még második táblásunk, Kovács Dániel, és kisebb meglepetésre a verseny egyik legidősebb indulója az ex-salgótarjáni, jelenleg gyöngyösi Lengyel László. A Krejcsi Bálint polgármester által felajánlott különdíjak egyikét ő kapta, a másik kettőt az A csoport legidősebb és legfiatalabb versenyzője, Gallai János és Sikos Hanna személyében.
Reméljük, hogy a sok fiatalt viszontlátjuk még a jövőben rendezendő versenyeinken!
A négy csoport végeredménye, táblázatai a chess-results.com-on
- Írta: Patai József
- Találatok: 195
Március 9-én a Pétervásárán megrendezett utolsó fordulóval véget ért a 2024/25-ös megyei csapatbajnokság. Felnőtt csapatunknak már nem voltak (v)érmes reményei, de a serdülők még a bajnoki címért indulhattak harcba.
A gyerekek utolsó fordulóbeli ellenfele a menet közben két, a Kőbánya SC-ben nevelkedő gyerekkel megerősödött apci csapat volt. Sajnos fiataljainknak ez így túl nagy akadály lett, már az első két kör után elszálltak az arany-álmok. A meccs végül 8-8-as döntetlennel zárult, a reálisan megszerezhető pontokat sikerült begyűjteni. A Hatvan I. elverte a gyöngyösieket, ők lettek a bajnokok, annak ellenére, hogy korábban őket is legyőztük. A mieinknek a veretlenség büszkesége mellett az ezüstérem jutott.
Salgótarjáni TSE - Apci SE 8 - 8
Pontszerzők: Bogár Bence 4/2, Kállay Csongor 4/2, Nagy Anna Fruzsina 3/1, Tóth Sebestyén 2/1, Kecskés Anna 2/1, Hegedűs Koppány 1/1.
A serdülő bajnokság végeredménye
|
Hegedűs Koppány, Bogár Bence, Tóth Sebestyén, Nagy Anna Fruzsina, Kállay Csongor |
Darvas József, Kis Attila Viktor, Turcsányi András |
Felnőtt csapatunk a dobogós helyért harcoló Hevesi SE ellen zárta a bajnokságot. Talán most álltunk fel a legerősebb csapattal, de amúgy is erős ellenfelünk sem tétlenkedett ezen a fronton. Minden táblán ők voltak magasabb értékszámmal, ennek ellenére nagyon kiegyensúlyozott küzdelem alakult ki. Fiataljaink révén a hátsó táblákon két partit is meg tudtunk nyerni, Kis Attila Viktor és Darvas József is remek játékkal szerezte meg a teljes pontot. Sajnos az első táblákon nagyon erős volt a Heves. Görcsi Gábornak előnyösebb állásból sem sikerült a pontszerzés, Gallai János és Kovács Veronika is meg kellett, hogy hajoljon az erősebb ellenfél előtt. Kovács Dániel viszont fel vette a kesztyűt és több, mint 4 órás küzdelemben döntetlenre hozta futóvégjátékát. Biztos játékkal hozott egy-egy fél pontot Lengyel István és Patai Tamás, utóbbi sajnos csak ebben az egy fordulóban tudta a csapatot segíteni, hiányát éreztük is. A meccset egy ponttal elvesztettük, de az eredmény a hevesi csapat erősségét, és a partikat is nézve teljesen elfogadható.
Csapatunk végül a 6. helyen végzett, ez kicsit mérsékeltebb szereplés volt, mint amit az előző években megszoktunk. Viszont két újonccal sikeresen fiatalítottunk a csapaton és átvészeltük, hogy többen is csak részben tudtak a csapat rendelkezésére állni. Legjobb pontszerzőnk a 16 éves Darvas József lett, aki minden fordulóban ott volt, és a 9 partiban 7 pontot szerzett.
Salgótarjáni TSE - Hevesi SE 5,5 - 4,5
Nyert: Berta István, Darvas József, Kis Attila Viktor
Döntetlen: Kovács Dániel, Patai Tamás, Lengyel István
- Írta: Patai József
- Találatok: 174
A hagyományoknak megfelelően idén is Karancslapujtőn került sor a megyei egyéni diákolimpiára február 22-én, amely egyben a 27. Gordos Rezső emlékverseny is volt, tisztelegve ezzel a volt helybeli pedagógus előtt is. Az egyesületünk kötelékébe tartozó fiatalok mind ott voltak a 6-6 fiú és lány korcsoportok valamelyikében.
A játékidő 2x15 perc + 5mp/lépés volt. Azokban a csoportokban ahol volt legalább 8 induló, 7 fordulós verseny volt, a többi csoportban körmérkőzéssel történt a lebonyolítás.
Az országos döntőn a megyei bajnokok szereztek indulási jogot.
Bogár Bence, Kállay Csongor és Mede Marcell (korábbi éljátékosunk és edzőnk, Mede István fia) százszázalékos teljesítménnyel nyerte a csoportját.
A mieink eredményei korcsoportonként:
Lány II.: 3. Juhász Szonja Csenge, 4. Tóth Abigél
Lány V. amatőr: 1. Kecskés Anna
Lány V. versenyzői: 2. Nagy Anna Fruzsina
Fiú II.: 1. Bogár Bence, 2. Hegedűs Koppány
Fiú III. amatőr: 1. Kállay Csongor, 4. Tóth Sebestyén
Fiú IV. versenyzői: 1. Kis Attila Viktor
Fiú V. amatőr: 1. Mede Marcell, 2. Rozgonyi Ábel
Fiú V. versenyzői: 1. Darvas József, 2. Turcsányi András
- Írta: Patai József
- Találatok: 189
Február 9-én folytatódott a felnőtt és a serdülő csapatbajnokság Gyöngyössolymoson. A serdülők az 5-6., a felnőttek a 7-8. fordulót játszották. A járványos időszak ellenére a fiatalok mind ott voltak a fedélzeten, a felnőtt csapat éltábláiról viszont - különböző okokból - sajnos többen is hiányoztak.
Az ifjabbak csapata már túl van a legerősebb ellenfeleken, így reméltük, hogy nagyobb arányú győzelmekkel megerősíti helyét a dobogón. Nem is okoztak csalódást a gyerekek, mert az egyaránt százszázalékos teljesítményt nyújtó Bogár Bence és Kállay Csongor vezérletével délelőtt a Mátranovák, délután az Egri Bolyki Bástya SE II csapatára mértek 14-2-es vereséget. Az eredményből kitűnik, hogy a csapat többi tagja (Hegedűs Koppány, Tóth Sebestyén, Kecskés Anna) is kiválóan teljesített. A legnagyobb vetélytárs, a Hatvan I. is jól szerepelt, az utolsó forduló előtt mindkét csapat 72-72 ponttal áll a táblázat élén, de a több csapatgyőzelem és az egymás elleni eredmény is a mi javunkra szól, így a serdülő csapatunk az élen várja a zárófordulót. Március 9-én a Apci SE ellen a bajnoki cím lesz a tét!
|
Balról: Tóth Sebestyén, Kecskés Anna, Bogár Bence, Hegedűs Koppány, Kállay Csongor |
Salgótarjáni TSE - Mátranovák 14 - 2
Pontszerzők: Bogár Bence 4/4, Kállay Csongor 4/4, Hegedűs Koppány 4/3, Kecskés Anna 2/2, Tóth Sebestyén 2/1
Salgótarjáni TSE - Egri Bolyki Bástya SE II. 14 - 2
Pontszerzők: Kállay Csongor 4/4, Bogár Bence 4/4, Kecskés Anna 4/3, Tóth Sebestyén 3/2, Hegedűs Koppány 1/1
Felnőttcsapatunk éltáblájáról más irányú elfoglaltság miatt hiányzott Görcsi Gábor FIDE-mester és Klenóczky Sándor, egészségi okokból pedig az állandó csapattagnak számító Gallai János és Kovács Veronika sem tudott a csapat rendelkezésére állni. Ráadásul délelőtt a nógrádi élsakkozókat is felvonultató, élen álló Apci SE ellen kellett megküzdeni. A csapat felvette a kesztyűt és többen is várakozás felett teljesítettek a szinte minden táblán magasabb értékszámú ellenfelek ellen. A második táblára felkerülő Lenkó Csaba Egyed András FIDE-mester ellen ért el döntetlent, míg Berta István a két éve még nálunk játszó és az éltáblánkon is remeklő Éberth Zoltán ellen tette ugyanezt. Nagy reménységünk, Darvas József egyetlen győztes partinkban kitűnő játékkal verte rutinos ellenfelét. Lengyel István, Kormos József, Turcsányi András és Nagy Anna Fruzsina is nagy csatában szerezte meg a fél pontokat a csapatnak. De a vesztesek is helytálltak. Kis Attila Viktor reményteljes állást vesztett el, Patai József több mint 3 és fél órás, Kovács Dániel közel 4 és fél órás csatában maradt alul. 6-4-re kaptunk ki a legerősebb csapattól, nincs okunk emiatt szégyenkezni.
Délután a Hatvan csapata is kicsit hiányosan állt fel ellenünk, így bízhattunk a délelőttinél is jobb szereplésben. Sikerült is, bár volt kellemetlen meglepetés is. Nyerni tudott magabiztos játékkal Berta István és Nagy Anna Fruzsina és - megszenvedve az ellenfél fiatal tehetségével - hozta a teljes pontot Patai József is. Többen a délelőtti nagy harc után a biztos remit választva szereztek fél pontokat a csapatnak. Nyertünk 6-4-re, így 50 százalékos mérleggel zártuk a napot. Beleszámítva a hiányzókat is, várakozás felett teljesítettünk ezen a napon.
Az 5. helyen várjuk a Pétervásárán sorra kerülő befejező fordulót a dobogós helyért harcoló Heves ellen.
![]() |
Salgótarjáni TSE - Apci SE 4 - 6
Nyert: Darvas József
Döntetlen: Lenkó Csaba, Berta István, Lengyel István, Kormos József, Turcsányi András, Nagy Anna Fruzsina
Salgótarjáni TSE - Hatvani SK 6 - 4
Nyert: Berta István, Patai József, Kis Attila Viktor (e.n.), Nagy Anna Fruzsina
Döntetlen: Kovács Dániel, Lengyel István, Kormos József, Darvas József










